گلوبال ریسرچ در گزارشی با عنوان "هدف آمریکا از بمباران پالایشگاه های نفت سوریه چیست؟" نوشت: با توجه به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر آمادگی این کشور جهت ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه می توان گفت اقدام احتمالی ناتو علیه دولت اسد را می‌توان صرفا به عملیات "لیبی شماره2" در دمشق تشبیه کرد.
آمادگی آمریکا برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه که از سوی چاک هیگل وزیر دفاع و ژنرال مارتین ای.دمپسی ارائه شد بطور تلویحی مورد تائید ترکیه نیز قرار گرفته است.

رهبران آنکارا از همان روزهای نخست بروز درگیریها و بحران سوریه از رهبران ناتو خواستار ایجاد نوعی "منطقه حائل" بین سوریه و ترکیه شده بودند. براساس گزارش اخیر نیویورک تایمز، هیگل با اشاره به گفتگوهای مربوط به ایجاد منطقه پرواز ممنوع گفت" همه راههای مورد نظر بررسی شده است و رهبران واشنگتن در چارچوب تامین رضایتمندی و خواسته های ترک ها به روند گفتگوها ادامه می دهند."

دمپسی بدون اشاره به زمان راه اندازی و ایجاد منطقه حائل در ترکیه ، احتمال چنین طرحی را تائید کرد.

با توجه به اینکه ایجاد چنین منطقه ای حملات هوایی علیه سامانه های دفاعی سوریه را به دنبال خواهد داشت لذا منطقه حائل و یا منطقه پرواز ممنوع ازلحاظ مفاهیم سیاسی به مثابه اعلام جنگ و یا اجرای عملیات نظامی علیه تمامیت ارضی دولت سوریه تفسیر می‌شود.

تلاش رهبران کشورهای غربی و آمریکا برای تامین مالی و نظامی گروه های تروریست که منجر به تشکیل و ظهور جوخه های مرگ داعش شد و ممنوعیت مسافرت شهروندان اروپایی برای ورود به سوریه از طریق مناطق مرزی این کشور با ترکیه، و از سوی دیگر افزایش بحران انسانی در سوریه که افزایش آوارگان و موج پناهجویان سوری به کشورهای همسایه این کشور را بدنبال داشت مشکلات فراوانی برای مقامات دولتی ترکیه ایجاد کرده است.

در پی تازه ترین حملات داعش به "کوبانی" در سوریه ، بسیاری از شهروندان این شهرک از بیم کشته شدن ناگزیر به ترک خانه و کاشانه خود شده اند.همزمان با عقب نشینی تروریست های داعش از دیرالزور برخی از  شهرها و شهرکهای مشابه کوبانی(عین العرب) شاهد افزایش حضور تروریست های داعش شده اند.از اینرو می توان گفت، اگرچه تروریست‌های داعش در دیرالزور کمتر شده اند اما داعش همزمان با کاهش حضور خود و عقب نشینی از دیرالزور مواضع و پایگاه های محل استقرار خود را در عین العرب،شهرکی کوچک که در مناطق مرزی سوریه با ترکیه قرار دارد افزایش داده اند.

نکته قابل توجه این است که رهبران آنکارا در طول چهار سال گذشته همواره با کاهش تدابیر امنیتی در مناطق مرزی مشترک با سوریه که یکی از راهبردی ترین گذرگاههای ورودی نیروهای جهادی خارجی مورد حمایت غرب به این کشور است ، سبب شده اند در حدود دهها هزار جنگجوی تروریست بتوانند به راحتی به مواضع و اهداف خود در سوریه دسترسی داشته باشند.

براساس گزارشی از هافینگتون پست به نقل از خانواده کرد سوری که به دلیل بیم از تروریست‌های داعش به ترکیه گریخته اند، عین العرب پس از بمباران دیر الزور از سوی پهپاد های آمریکایی به مکان امنی برای جنگجویان داعش تبدیل شده است.

افزون برآن، همزمان با بمباران رقه در سوریه تروریست‌های داعش تمام سلاح و مهمات جنگی خود را به عین العرب آورده اند.احمد حسن 60 ساله گفت" در روزهای اخیر تعداد بیشتری از نیروهای داعش بهمراه همه تجهیزات نظامی و نیروهای تحت امر خود به این منطقه منتقل شده اند.

تحلیلگران معتقدند،یکی از اهداف حملات جدید پهپادهای نظامی آمریکا علیه مواضع تروریست های داعش در سوریه شاید این باشد که مناطق مشترک مرزی سوریه و ترکیه برای ورود شماری بیشتری از جنگجویان داعش و تجهیزات نظامی برای آنان در سوریه افزایش یابد.

نیروهای نظامی ناتو بمنظور تلاش موثر برای نابود و سرنگونی بشار اسد رئیس جمهور سوریه که مانعی اصلی بر سر راه تلاش های مقامات اروپایی و آمریکایی محسوب می شود تا در آینده بهتر بتوان مواضع راهبردی روسیه را بهتر و بیشتر تضعیف کنند، رهبران نظامی ناتو چاره ای جز حذف و نابودی سامانه های ضد هوایی دمشق را ندارند. این در حالی است که مقامات آمریکایی برای نابودی دولت بشار اسد چاره ای جز پرداخت هزینه های سنگینی احتمالی آن را ندارند.

بدین منظور، مقامات غربی با استفاده از نیروهای نیابتی داعش در تخریب پایگاه هوایی " تقبه" در مناطق شرقی سوریه دست کم تلاش کردند راه را برای حملات هوایی نظامیان آمریکایی علیه نیمی از این کشور آماده کنند.

در پی ادامه حملات هوایی آشکار آمریکا و ناتو علیه مواضع داعش در عراق و سوریه  رهبران دمشق با انتقاد و مخالفت علیه اینگونه اقدامات نظامی تهدید کردند در صورت ادامه تجاوزات هوایی علیه مناطق مختلف این کشور، هواپیماهای نظامی آمریکا را سرنگون خواهند کرد. 

افزون برآن، مقامات پنتاگون وجود سامانه های دفاع هوایی دولت سوریه را بعنوان یکی از بزرگترین تهدیدات هوایی علیه در ادامه اقدامات نظامی علیه مواضع داعش در این کشور توصیف کردند.اینجاست که حضور و نقش داعش در حملات زمینی علیه پایگاه های هوایی سوریه در مناطق شرقی این کشوررا نباید نادیده گرفت.

براساس رایزنی های مقامات نظامی ناتو و آمریکا ، جنگجویان داعش تصمیم داشتند با تخریب پایگاه های هوایی سوریه در مناطق شرقی این کشور راه را برای حملات هوایی ناتو علیه اهداف مستقردر اینگونه مناطق همواره کنند.ازاینرو، جزئیات تازه ای از اهداف آمریکا در تقویت حملات هوایی این کشور علیه سوریه آشکار می شود.

از سوی دیگر، اگرچه تلاش تروریستهای داعش برای کنترل پالایشگاه های نفتی در مناطق شرقی سوریه که دلیلی جز تامین منافع مالی این گروه است حقیقت دارد، اما باید پذیرفت در سایه اینگونه اقدامات ارتش سوریه نیز تلاش فراوانی برای بازپس گرفتن مناطق تحت اشغال داعش انجام داده اند.

به بیانی دیگر، گروه های تروریست چند روز پیشتر از آزادی‌سازی دیرالزور در این منطقه به دام افتادند.اما تلاش بیشتر گروه موسوم به ارتش ازاد سوریه برای بیرون راندن جنگجویان داعش و همچنین ازادی سازی پالایشگاه های تحت اشغال آنان با ادامه حملات هوایی نظامیان امریکا که به تخریب زیرساخت های تاسیسات نفتی سوریه منجر شد مواجه گردید.

همچنین شایعات و اخبار تهدید آمیز مبنی بر تقویت و افزایش حملات هوایی آمریکا علیه مواضع داعش در سوریه سبب شد جنگجویان داعش با هراس بیشتری مخفیگاههای خود را ترک کنند، اما ادامه بمباران هوایی اهداف آمریکا در سوریه اگرچه داعش را به عقب راند اما شهروندان نظامی بیشتری در مقایسه با حملات وحشیانه گروه داعش در سوریه جان خود را از دست دادند.

جنگجویان داعش پس از فرار از دیرالزور، بمنظور تقویت راههای مواصلاتی ترکیه ناگزیر شدند به مناطق مشترک مرزی با ترکیه فرار کنند تا از این طریق بهتر بتوانند به جذب نیرو و یا راهنمایی نیروهای جدید برای پیوستن به داعش بپردازند.

از سوی دیگر، همزمان با عقب نشینی تروریست های داعش از مناطق تحت اشغال خود و بویژه تاسیسات نفتی که در تصرف خود داشتند، و از سوی دیگر نزدیکی نیروهای گروه موسوم به ارتش ازاد سوریه برای بازپس گیری اینگونه پالایشگاههای نفتی که به شدت به آنها نیاز دارند، حملات هوایی نظامی آمریکا صدمات و خسارات بیشتری در زیرساخت های اینگونه مراکز مهم اقتصادی و نفتی سوریه به بار آورد.بدیهی است تاسیسات تخریب شده توسط پهپادهای آمریکایی نه از سوی داعش بلکه توسط دولت سوریه طراحی و ساخته شده بودند.

نکته بسیار قابل توجه این است که ادامه حملات نظامی آمریکا تنها به تخریب و نابودی بیشتر مناطق بسیار مهمی از سوریه کمک می کند. تخریب و نابودی  اینگونه تاسیسات در حدی است که بازپس گیری آنان برای دولت دمشق از لحاظ تجاری و اقتصادی فاقد ارزش خواهند بود.

از اینرو، در عناوین خبری روزنامه های جهان با دقت بیشتری باید بنویسند" آمریکا پالایشگاه های نفتی سوریه باهدف اینکه بشار اسد نتواند هرگز از آنها استفاده کند و بازپس بگیرد بمباران می کند." مهمتر اینکه، تنها قربانیان حملات هوایی آمریکا در سوریه تنها مراکز و تاسیسات نفتی این کشور نیستند بلکه در کنار اینگونه مراکز مهم نفتی جان صدها و یا هزاران انسان نیز به هدر می رود.

اکنون برای کسانی که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در سوریه را بسیار خطرناک توصیف می کردندو تلاش می کردند به هروسیله ممکن مانع از چنین اقدامی شوند اکنون تنها گزینه ما تلاش برای دعای بیشتر برای شهروندان سوری خواهد بود.وهمچنین نباید فراموش کرد که تاحدودی هم باید نگران اقدامات درسوریه بود زیرا شاید رهبران واشنگتن به عواقب و پیامدهای اینگونه تصمیمات و حملات نظامی علیه شهروندان و تاسیسات زیرساختی مهم سوریه فکر نکرده باشند.مقامات آمریکا در سال های اخیر بذرهای بسیار تلخی را کاشته اند و متاسفانه روزی فرا خواهد رسید که چاره ای جز جمع آوری خرمن محصول تلخ مزه کاخ سفید را نخواهیم داشت.