قام معظم رهبری در پیام خود به مناسبت افتتاح مجلس ششم اظهار داشتند: "مشكلات‌ عمومی‌تر، محسوستر، مرارت‌بارتر را باید جست‌ و به‌ رفع‌ آنها همت‌ گماشت‌. مسأله‌ اشتغال‌، مسأله‌ ارزش‌ پول‌ ملی‌، مسأله‌ امنیت‌، مسأله‌ گرانی‌ و مسائل‌ چند دیگری‌ هست‌ كه‌ برای‌ پرداختن‌ به‌ آن‌، از همه‌ فرصت‌ها باید بهره‌ جست‌ و زمان‌ نمایندگی‌ را كه‌ بسی‌ زودگذر است‌ برای‌ گشودن‌ این‌ گره‌ها باید مغتنم‌ شمرد. خطای‌ بزرگ‌ آن‌ است‌ كه‌ این‌ خواسته‌های‌ حقیقی‌ مردم‌ بدست‌ غفلت‌ سپرده‌ شود و خواسته‌های‌ جناحی‌ و حزبی‌ و شخصی‌ بجای‌ مصالح‌ ملی‌ بنشیند." به گزارش  مجلش ششم که در روز هفتم خرداد ماه 1379 به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد، یکی از چالش‌برانگیزترین دوره‌های مجلس شورای اسلامی در دوران پس از انقلاب اسلامی محسوب می‌شود چرا که اکثریت نمایندگان این مجلس، برخلاف عهد و پیمانی که با مردم بسته بودند، در مسیر و طریقی حرکت کردند که نام نیکی از آنان در تاریخ پرفراز و نشیب نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت بصیر و صبور این مرز و بوم نماند.
 
مجلس ششم از همان نخستین روزهای آغاز به‌کار خود نشان داد که اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات و درد‌های واقعی مردم ندارد، طریقی جز برآوردن خواسته‌های حزبی زیاده‌طلبانه احزاب مشارکت، مجاهدین و مجمع روحانیون برای خود تعریف نکرده و هدفی غیر از هزینه‌تراشی برای نظام و دادن بهانه به دست دشمنان این ملت در افق نگاه خود ندارد.
 
ما همیشه نگاه عبرت‌آموز به گذشته و عملکرد پیشینیان، چراغی برای طی کردن افق‌های آینده است تا "راه" را به کمک این عبرت‌ها از "چاه" بازشناخت و گرفتار مصائب و تنگناهای کشنده گذشته نشد.
 
بر این اساس تصمیم گرفتیم به بازخوانی، کرده‌ها و گفته‌های نمایندگان مجلس ششم در قالب "نطق‌های خارج از چارچوب منافع ملی و اصول نمایندگی" نمایندگان این مجلس بپردازیم.
 
 بازخوانی نطق‌های نمایندگان مجلس ششم را با پیام مقام معظم رهبری به افتتاحیه این مجلس آغاز می‌کنیم تا بهتر مشخص شود نمایندگان مجلس ششم چگونه برخلاف رویه ثواب و تذکر دلسوزانه رهبری مبنی بر اینکه "مشكلات‌ عمومی‌تر، محسوستر، مرارت‌بارتر را باید جست‌ و به‌ رفع‌ آنها همت‌ گماشت‌. مسأله‌ اشتغال‌، مسأله‌ ارزش‌ پول‌ ملی‌، مسأله‌ امنیت‌، مسأله‌ گرانی‌ و مسائل‌ چند دیگری‌ هست‌ كه‌ برای‌ پرداختن‌ به‌ آن‌، از همه‌ فرصت‌ها باید بهره‌ جست‌ و زمان‌ نمایندگی‌ را كه‌ بسی‌ زودگذر است‌ برای‌ گشودن‌ این‌ گره‌ها باید مغتنم‌ شمرد. خطای‌ بزرگ‌ آن‌ است‌ كه‌ این‌ خواسته‌های‌ حقیقی‌ مردم‌ بدست‌ غفلت‌ سپرده‌ شود و خواسته‌های‌ جناحی‌ و حزبی‌ و شخصی‌ بجای‌ مصالح‌ ملی‌ بنشیند." طریق خیانت به آرمان‌های انقلاب و مردم را در پیش گرفتند.
 
‌ مقام معظم رهبری: شناخت‌ فوریت‌ها و اولویت‌ها، هنر بزرگ‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ است‌

متن‌ پیام‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ اسلامی‌ بمناسبت‌ افتتاح‌ ششمین‌ دوره‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی که توسط محمدی‌گلپایگانی‌  قرائت شد به این شرح است:
 
 بسم‌الله الرحمن‌ الرحیم‌
 آغاز هر دوره‌ای‌ از مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ برای‌ ملت‌ ایران‌ سرآغاز مرحله‌ نوینی‌ از حركت‌ دستجمعی‌ این‌ ملت‌ بزرگ‌ بسوی‌ آرمانها و آرزوهای‌ مادی‌ و معنوی‌ است‌؛ مظهر تلاش‌ دیگری‌ است‌ كه‌ مردم‌ انقلابی‌ و مسؤولیت‌شناس‌ ایران‌ برای‌ تحقق‌ خواسته‌های‌ دست‌نیافته‌ و برآوردن‌ نیازهای‌ برنیامده‌ و ترمیم‌ ویرانیهای‌ باقیمانده‌ و اصلاح‌ فسادهای‌ پدید آمده‌ و مهار تهدیدهای‌ از پرده‌ برون‌ افتاده‌ در عرصة‌ تعیین‌ كننده‌ قانونگذاری‌ از آنِ خود بروز می‌دهند و در انتظار نتایج‌ این‌ تلاش‌ مبارك‌ می‌نشینند. روز نویی‌ است‌ كه‌ از آن‌ انتظار دستاوردی‌ دیگر می‌رود و نوروزی‌ است‌ كه‌ رویش‌ و بهار دیگری‌ را نوید می‌دهد.

 تشكیل‌ بهنگام‌ هر دورة‌ از مجلس‌، نشانة‌ آن‌ است‌ كه‌ این‌ عزم‌ ملی‌ و كوششی‌ كه‌ خدمتگزاران‌ ملت‌ در همواركردن‌ مسیر آن‌ بكار برده‌اند، مشمول‌ عنایت‌ و تفضّل‌ خداوند واقع‌ شده‌ و ابر كرامت‌ پروردگار بر آن‌ باریده‌ است‌.
 
 اینجانب‌ خاضعانه‌ جبهة‌ سپاس‌ بر درگاه‌ لطف‌ الهی‌ فرود می‌آورم‌ و از توجهات‌ حضرت‌ بقیة‌الله ـ ارواحنا فداه‌ ـ و دست‌ حمایتگر و دعای‌ گره‌گشای‌ آن‌ ولیِّ حقیقی‌ ملت‌ ایران‌ تشكر می‌كنم‌ و به‌ روان‌ بنیانگذار حكومت‌ مردمی‌ در ایران‌، امام‌ راحل‌ رفیع‌الشأن‌ درود می‌فرستم‌. همچنین‌ وظیفه‌ خود می‌دانم‌ از ملت‌ بزرگ‌ ایران‌ كه‌ در این‌ دوره‌ نیز با شركت‌ در انتخابات‌ چهره‌ شاداب‌ و عزم‌ راسخ‌ و دل‌ پرامید خود را در معرض‌ داوری‌ افكار عمومی‌ جهانیان‌ قرار دادند و اتكاء نظام‌ اسلامی‌ را به‌ پشتیبانی‌ خویش‌ بار دیگر به‌ رخ‌ خرده‌گیران‌ و شایعه‌پردازان‌ كشیدند، متواضعانه‌ سپاسگزاری‌ نمایم‌ و از شورای‌ نگهبان‌، وزارت‌ كشور، هیأتهای‌ اجرایی‌ و نظارت‌، صدا و سیما و دیگر سازمانها و افرادی‌ كه‌ در این‌ آزمون‌ بزرگ‌ نقش‌ مؤثری‌ برعهده‌ گرفتند تقدیر و تشكر كنم‌.
 
 این‌ فرصت‌ را همچنین‌ برای‌ سپاس‌ از نمایندگان‌ محترم‌ مجلس‌ پنجم‌ كه‌ دوره‌ای‌ پرتلاش‌ و پرحادثه‌ را از سر گذرانیدند، مغتنم‌ شمرده‌ و برای‌ آنان‌ به‌ شمار اقدامها و تلاشهای‌ صادقانه‌ و به‌ وزن‌ اخلاص‌ و مجاهدتی‌ كه‌ مبذول‌ داشته‌اند از خداوند متعال‌ پاداش‌ كریمانه‌ و یاد و نام‌ نیك‌ مسألت‌ می‌كنم‌. 

 اكنون‌ نمایندگان‌ مجلس‌ ششم‌ را كه‌ در سال‌ مزین‌ به‌ نام‌ بلند امیر مؤمنان‌ و پیشوای‌ پرهیزكاران‌ و دادگستران‌ (علیه‌السلام) بر مسند قانونگذاری‌ تكیه‌ زده‌اند به‌ نكات‌ لازمی‌ تذكر می‌دهم‌:

 1 ـ این‌ بار نیز مانند بیشتر دوره‌های‌ گذشته‌، مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ با اكثریتی‌ همدل‌ و هماهنگ‌ با رئیس‌ دولت‌ آغاز می‌شود. بی‌شك‌ این‌ یك‌ حادثه‌ تصادفی‌ نیست‌. انتظار رفع‌ مشكلات‌ و تأمین‌ نیازها از دولت‌، مردم‌ را بر گزینش‌ نمایندگانی‌ وادار می‌سازد كه‌ آنان‌ را همراه‌ و كمك‌كار دولت‌ در برآمدن‌ این‌ مقصود تشخیص‌ داده‌اند. پس‌ نخستین‌ هدف‌ برای‌ نمایندگان‌ باید این‌ باشد كه‌ در قلمرو قانونگذاری‌ به‌ گشودن‌ گره‌ها و از میان‌ برداشتن‌ مشكلات‌ زندگی‌ مردم‌ همت‌ گمارند و هیچ‌ انگیزه‌ای‌ را بر آن‌ مقدم‌ ندارند.

 بی‌شك‌ نباید متوقع‌ بود كه‌ همه‌ مشكلات‌ در زمانی‌ كوتاه‌ از میان‌ برود، لیكن‌ آنچه‌ مردم‌ را خرسند و خشنود می‌سازد مشاهده‌ اهتمام‌ و جدیت‌ نمایندگان‌ و لمس‌ كردن‌ آثار محسوس‌ آن‌ است‌ و اگر این‌ انتظار برآورده‌ نشود اعتماد آنان‌ به‌ برگزیده‌ خود نیز دیری‌ نخواهد پایید.
 
 2 ـ در میان‌ گرفتاریها و مشكلات‌ عمومی‌، شناخت‌ فوریتها و اولویت‌ها، هنر بزرگ‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ است‌. مشكلات‌ عمومی‌تر، محسوستر، مرارت‌بارتر را باید جست‌ و به‌ رفع‌ آنها همت‌ گماشت‌. مسأله‌ اشتغال‌، مسأله‌ ارزش‌ پول‌ ملی‌، مسأله‌ امنیت‌، مسأله‌ گرانی‌ و مسائل‌ چند دیگری‌ هست‌ كه‌ برای‌ پرداختن‌ به‌ آن‌، از همه‌ فرصتها باید بهره‌ جست‌ و زمان‌ نمایندگی‌ را كه‌ بسی‌ زودگذر است‌ برای‌ گشودن‌ این‌ گره‌ها باید مغتنم‌ شمرد. خطای‌ بزرگ‌ آن‌ است‌ كه‌ این‌ خواسته‌های‌ حقیقی‌ مردم‌ بدست‌ غفلت‌ سپرده‌ شود و خواسته‌های‌ جناحی‌ و حزبی‌ و شخصی‌ بجای‌ مصالح‌ ملی‌ بنشیند.
 
 3 ـ نمایندگان‌ محترم‌ غالباً وابسته‌ به‌ قشرهای‌ متوسط‌ و برخاسته‌ از متن‌ توده‌های‌ میلیونی‌ مردمند. توقع‌ می‌رود كه‌ میان‌ آنان‌ و توده‌های‌ مردم‌ بویژه‌ مستضفعان‌ و محرومان‌ رابطه‌ای‌ مداوم‌ برقرار باشد و رنجها و محرومیتها و خواستهای‌ حقیقی‌ و فوری‌ این‌ قشرها در مجلس‌ كه‌ خانه‌ ملت‌ و محل‌ امید آن‌ است‌ انعكاسی‌ شایسته‌ بیابد. نماینده‌ای‌ از همت‌ و نظر بلند برخوردار است‌ كه‌ از صف‌ صدرنشینان‌ و برخورداران‌ عبور كرده‌، خود را به‌ دورافتادگان‌ و كوته‌دستان‌ برساند و با آنان‌ و برای‌ آنان‌ باشد.
 
 4 ـ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ می‌تواند سرچشمه‌ و مظهر وفاق‌ ملی‌ و آرامش‌ و اعتماد عمومی‌ و یا خدای‌نخواسته‌ منشأ دودستگی‌ و تشویش‌ و اضطراب‌ دلها و فكرها شود. محسوسترین‌ و نقدترین‌ هدیه‌ نمایندگان‌ محترم‌ به‌ مردمی‌ كه‌ آنان‌ را به‌ مجلس‌ فرستاده‌اند آن‌ است‌ كه‌ با منش‌ و گفتار خود امید و نشاط‌ و آرامش‌ را بر فضای‌ عمومی‌ كشور حاكم‌ سازند و گفتارها و نطقهای‌ خود را همچون‌ الگویی‌ از رفتار سیاسی‌ سالم‌ و سرشار از سماحت‌ و تحمل‌ و انصاف‌ تنظیم‌ كنند. 

 5 ـ همكاری‌ دلسوزانه‌ با قوای‌ دیگر و كمك‌ به‌ پیشرفت‌ برنامه‌ توسعه‌ كه‌ اكنون‌ دستور كار قوه‌ مجریه‌ است‌ فصل‌ مهمی‌ از وظایف‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ است‌. امروز نیز بحمدالله در رأس‌ دستگاه‌ اجرایی‌ كشور، روحانی‌ برگزیده‌ای‌ قرار دارد كه‌ از یاران‌ و ارادتمندان‌ امام‌ و خود آراسته‌ به‌ علم‌ و عمل‌ و وابسته‌ به‌ بیت‌ رفیع‌ روحانیت‌ و سیادت‌ است‌. همكاری‌ از دو سو میان‌ دستگاههای‌ قانونگذاری‌ و اجراء می‌تواند راه‌ پیشرفت‌ كشور را هموار و حركتهای‌ سازنده‌ را روان‌ و شتابان‌ سازد. بدیهی‌ است‌ كه‌ این‌ به‌ معنای‌ كوتاهی‌ ورزیدن‌ در وظایف‌ نظارتی‌ مجلس‌ نیست‌. مجلس‌ باید بذل‌ اعتماد خود به‌ كارگزاران‌ عالی‌ دولت‌ را مرهون‌ ملاكهای‌ تعهد و تدین‌، كارآیی‌ و كارشناسی‌، وفاداری‌ به‌ نظام‌ و به‌ مردم‌ قرار دهد و در نظارت‌ قانونی‌ بر عملكرد آنان‌ جدی‌ باشد.
 
 6 ـ آخرین‌ و مهمترین‌ سخن‌ آن‌ است‌ كه‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ ركن‌ مهم‌ نظام‌ اسلامی‌ و انقلابی‌ است‌ و باید پایگاه‌ مستحكم‌ اسلام‌ و انقلاب‌ باشد. چنین‌ بوده‌ و به‌ تأیید الهی‌ چنین‌ نیز خواهد بود. دشمنان‌ سیلی‌ خورده‌ انقلاب‌ و شبكه‌ تبلیغاتی‌ جهانی‌ آنان‌ وانمود می‌كنند كه‌ مجلس‌ ششم‌ نه‌ در خدمت‌ آرمان‌های‌ اسلام‌ و انقلاب‌ كه‌ در سمت‌ و سوی‌ منتقدان‌ و معارضان‌ آن‌ است‌. یكبار دیگر نیز در حوالی‌ انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری‌ در خرداد 76 شبیه‌ همین‌ ترفند تبلیغاتی‌ با هدف‌ روحیه‌ بخشیدن‌ به‌ معارضان‌ نظام‌ اسلامی‌ و مأیوس‌ كردن‌ انقلابیون‌ در ایران‌ و جهان‌ با جنجال‌ و سر و صدای‌ فراوان‌ براه‌ افتاد. موضعگیری‌ صریح‌ و قاطع‌ و مستمر رئیس‌ جمهور مؤمن‌ و انقلابی‌ در آن‌ نوبت‌ نقشه‌ دشمن‌ را خنثی‌ كرد. امروز نیز موضعگیری‌ بهنگام‌ و صریح‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ باید دشمنان‌ را مأیوس‌ سازد. 

 دفاع‌ قاطع‌ و آشكار نمایندگان‌ از انقلاب‌ و نظام‌ اسلامی‌ و راه‌ روشن‌ و ماندگار امام‌ عظیم‌الشأن‌ و تبری‌ از بلندگوهایی‌ كه‌ با تكرار شعار ارتجاعی‌ «جدایی‌ دین‌ از سیاست‌» در اندیشه‌ حذف‌ جهاد خونین‌ بیست‌ و چند ساله‌ ملت‌ ایران‌ برای‌ استقرار نظام‌ مترقی‌ جمهوری‌ اسلامی‌اند تلاش‌ پر هزینه‌ دشمن‌ را بیهوده‌ خواهد ساخت‌. این‌ كمترین‌ انتظار ملت‌ انقلابی‌ و مسلمان‌ از نمایندگان‌ مجلسی‌ است‌ كه‌ با خون‌ شهیدان‌ و مجاهدت‌ ایثارگران‌ پدید آمده‌ و برقرار مانده‌ است‌.  
 كمك‌ و هدایت‌ الهی‌ را برای‌ شما برادران‌ و خواهران‌ عزیز مسألت‌ می‌كنم‌ و همه‌ شما را به‌ خدا می‌سپارم‌.   موضوع :
بیانات مقام معظم رهبری ,