وزارت دفاع آمریکا -پنتاگون- در گزارشی به قدرت موشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران اذعان كرد.
در این گزارش که به امضای لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا رسیده و در تاریخ بیست و نهم ژوئن گذشته به چهار کمیته دفاعی در کنگره ارائه شده است به وضعیت برنامه هسته ای ایران نیز پرداخته شده است

در این گزارش که شامگاه سه شنبه توسط خبرگزاری بلومبرگ منتشر شد آمده است: ارزیابی آمریکا نشان می دهد ایران احتمالا تا سال 2015 خواهد توانست از نظر فنی، موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کند.
 
وزارت دفاع آمریکا در این گزارش اعلام كرد: ایران به دستیابی به موشکهای بالستیک از جمله توسعه موشک دوربرد شهاب 3 و موشک بالستیک میانبردی که برد آن به دو هزار کیلومتر می رسد ادامه می دهد. 

آنتونی کوردسمن تحلیلگر مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در واشنگتن گفت: این گزارش نشان می دهد ایران برای بهبود توانایی موشکی خود تلاش می کند.
 
در این گزارش آمده است: ایران مانند چین پیشرفت کرده است.
 
به گفته سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران ایران، این کشور هفته گذشته هفت موشک کوتاه برد و میانبرد ساخت داخل را که برد آنها بین 300 تا 1300 کیلومتر بود آزمایش کرد. 

وی افزود: ایران موشکهایی دارد که برد آنها به دو هزار کیلومتر نیز می رسد و می تواند هر نقطه ای در اسرائیل را هدف قرار دهد اما این موشکها تا کنون در رزمایشها آزمایش نشده است. 
آمریکا از آزمایش این موشکها به شدت ابراز نگرانی کرده است. 

ویکتوریا نولاند سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ایران از دو دهه پیش برنامه هایی برای توسعه توانایی موشکی از جمله موشکهای دوربرد دارد.